ליקויים בחזיתות מבנים – בדיקת מהנדס למיפוי הליקויים ופיקוח על עבודות השיקום

רוב בנייני המגורים בישראל עד שנות התשעים בוצעו בגמר השפרצה צמנטי המוכר לנו בשם "שפריץ", גמר זה היה זול ומהיר לביצוע ולפיכך היה פופולרי במשך שנים רבות עד לשינוי החיפוי לגמר אבן .

חזית מבנה משותףלמרות היישום המהיר והזול קיימים חסרונות רבים לגמר זה כגון מראה השפריץ המתיישן עם השנים ופוגע במראה הבניין, סדקים וקילופים בחזיתות , חדירת רטיבות אל הדירות. בדק בית שיבצעו דיירים פרטיים בדירות המבנה ימצאו לעיתים שקיימות חדירות רטיבות אך מאחר ומדובר בליקוי בשטח המשותף ההמלצות לביצוע יהיו כלליות בלבד.  טיפול באיטום ומראה החזיתות אפשרי בכמה שיטות ותלוי בגמר הרצוי ובתקציב הדיירים לביצוע השיפוץ.

השיטות הנפוצות לאיטום השפריץ על ידי קבלנים הינם מריחת סילר או צבע אוטם על מוקדי הרטיבות בחזית, שיטות אלו אינן נותנות מענה לטווח הארוך ולרוב נכשלות לאחר תקופה קצרה.

 

הזמנת מהנדס מומחה למיפוי הליקויים בחזית ובמעטפת המבנה ולפיקוח על עבודות השיקום

לצורך טיפול יותר יסודי באיטום החזיתות ומראה הבניין מומלץ לשכור את שירותיו של מהנדס בניין המשמש גם כמהנדס איטום לצורך הכנת דוח ומפרט הנחיות לביצוע. לאחר קבלת דוח המהנדס יוכלו הדיירים לפנות לקבלני ביצוע ולקבל הצעות מחיר על מפרט מוכן וכך ניתן יהיה להשוות ולקבל את ההצעה הזולה ביותר לביצוע הנחיות המומחה.

מומחה האיטום ימליץ לרוב על שיקום חזיתות השפריץ באחת מהאופציות הבאות:

  1. חידוש החזיתות על ידי קילוף שכבת השפריץ וביצוע שכבת גמר כדוגמת שליכט צבעוני , אופציה יקרה וקשה לביצוע.
  2. תיקון השפריץ וביצוע גמר בחומרים אקרילים כדוגמת צבע מסוג "רב גמיש" על החזיתות , אופציה נפוצה במחיר סביר.
  3. תיקון השפריץ הקיים ושדרוג שכבת הגמר לחומרים איפוקסים-פוליאוריתנים , עלות מעט יותר גבוהה משימוש בחומרים אקריליים.
  4. תיקון השפריץ הקיים ויישום דבק אלסטי ושכבת גמר שליכט צבעוני , יקר אך לא קשה לביצוע.

 

בכל סוגי העבודות יש לבצע ניקוי בלחץ מים של 160 בר ויישום שכבת פריימר התואמת את שכבת הביניים והגמר. לדוגמא , בגמר איפוקסי נבחר ביסוד "לטמגלס" ובשכבת ביניים "אפראלסטיק".

איטום החזיתות מחייב ביצוע תיקונים מקצועי לסדקים ולתפרים בחזיתות, יש לסתת סביב הסדקים ולהדביק רשת פיברגלס על תוואי הסדק.

בגמר עבודות האיטום והשיקום ניתן לבקש מהקבלן לבצע בדיקת המטרה על ידי מעבדה מוסמכת לצורך וידוא הצלחת האיטום ותיקונם של כל הליקויים במעטפת.

הורביץ מהנדסים מעסיקה מהנדסי איטום המתמחים בשיקום ואיטום חזיתות בניינים , מומחי האיטום בחברתנו מלווים את כל תהליך השיפוץ מהכנת המפרטים ועד לפיקוח על עבודות הקבלן.

סגירת תפריט
דילוג לתוכן