בעיות רטיבות - איתור רטיבות בקירות

אחד מליקויי הבניה הנפוצים ביותר שעולים בדוחות בדק בית הינם רטיבות בקיר מדובר בבעיה נפוצה מאוד בכל בית . רטיבות בקיר נגרמת בהרבה מקרים, מביצוע לקוי של צנרת הולכת המים. צנרת הולכת המים יכולה להיות אחת או יותר מבין המערכות הבאות: מערכת אספקת המים (חמים או קרים), צנרת דולחין וביוב. בעיות הביצוע יכול לבוא לידי ביטוי בסדק או שבר בצנרת ומכאן לגרום לנזילה ולרטיבות. ישנם מקרים שבהם נגרמת רטיבות בקיר חיצוני החודר לפנים הבית, בגלל פגם באיטום במבנה. בעונה הגשומה אנו מגלים את בעיות הרטיבות והאיטום המורכבות ביותר, אשר נגרמות מחדירה של מי הגשמים למבנה. ביצוע לקוי של האיטום בחדרי הבית או המבנה או חוסר איטום חיצוני למבנה יכול להביא למצב שבו חודרים מים לקירות המבנה ויוצרים רטיבות בקיר.

איתור ליקויי רטיבות במהלך בדק בית

מצלמה תרמית לאיתור רטיבותהדרך הנפוצה למצוא ליקויי בניה בתחום הרטיבות במהלך בדק בית הינה שימוש במד לחות ולעיתים גם במצלמה טרמית, יש לזכור שדוח בדק בית שלא יכלול בדיקה של מכון התקנים לרמת רטיבות לא קביל בבית משפט.

רטיבות בקירות באה לידי ביטוי ע"י כתמי עובש על הקיר. הרטיבות גורמת בדרך כלל לעובש, זהו שם כללי לפטריות אשר מתיישבות על מקור לח ורטוב, חודרות ומכסות את המשטחים, וברוב המקרים אלו משטחי הקירות . לפי מחקרים העובש עלול לגורם לבעיות בריאותיות, בעיקר אצל הלוקים בבעיות במערכת הנשימה, ולאנשים אשר סובלים ממערכת חיסון חלשה. לכן, ישנה חשיבות רבה לטפל בבעייה רטיבות בקיר מיד כשעולה החשד. ניתן להימנע מהחמרת מצב הרטיבות בקיר וזאת על ידי טיפול מידי במקור הנזילה.  ומניעה של המשך התפשטות הרטיבות והחמרת המצב

ליקויי רטיבות ונזילות בתקרת הבית

ישנו סוג נוסף של ליקויי בניה העולה בעת ביצוע בדק בית והוא נזילה בתקרה, בעיה זו עולה רבות בעת כתיבת דוחות ביקורת המבנים.

רטיבות בתקרה נובעת בדרך כלל מכשל בצנרת המים בקומה מעל. הכשל יכול להיות בצנרת אספקת המים, צנרת מי דולחין, ביוב או באיטום עילי לקויי הגורם לדליפה של מי גשמים וכניסת מים אל תוך הבית . ברוב המקרים את הרטיבות בתקרה נראה בעין  ללא כל צורך במכשירים מיוחדים. ניתן לזהות סימני רטיבות כגון: טיח מתפורר ונופל, כתמים כהים יותר מצבע התקרה שלנו וסימני צבע מתקלף. כמו כן, בד"כ נזהה ריח של רטיבות ולעתים במקרים חמורים פשוט נראה טפטוף של מים בקומה מתחת.

במקרים רבים של נזילה בתקרה בהם נתקלנו, לא היה ניתן לראות את סימני הרטיבות והכשל בצנרת בקומה מעל, שכן אין סימני נזילה או מים הנראים לעין. במידה והקומה העליונה היא ברשותכם או שהיא קומת הגג של הבניין, אז הכל בעצם נמצא בידיים שלכם. איתור הרטיבות יהיה נגיש קל ומהיר.

במקרה שבו השכנים מלמעלה קצת מבינים ומשתפים פעולה אזי פתרנו חלק גדול  מהבעיה. כאשר השכן מבין שהרטיבות בתקרה אצלכם בבית מתחילה קודם כל מבעיה אצלו בבית, אז השכן הוא זה שידאג ליועץ איטום מקצועי אשר יבצע בדיקה .

יש מצבים בהם נראה רטיבות בתקרה מהשכן רק באמצעים טכנולוגים כמו מצלמה תרמית לאיתור נזילות, אי טיפול בנזילה עלול לגרום לבעיות בחוזק המבנה  עקב בעיות קורוזיה בברזל הזיון.

טיפול בבעיות רטיבות על ידי חברת ביקורת מבנים

דרך הטיפול בנזילה תכתב לרוב בדוח הביקורת מבנים, ישנם פתרונות רבים בתקן לכל סוג בניה, יחד עם זאת יש לזכור שלרוב בדק הבית יבוצע לאחר אכלוס הבית כאשר ביצוע התיקונים יגרמו לאי נעימות רבה והוצאת כספים גדולה יותר מאשר ביצוע תקין כבר בשלב הבניה. שגיאה נפוצה בדוחות בדק בית נגדיים אותם מבצע הקבלן היא לתמחר רק את תיקון מקור הנזילה, חדרים רטובים נדרשים להיות אטומים כך שגם במקרה של תכולת רטיבות גבוהה בחומר המילוי עדין לא יראו סמני רטיבות בקירות החיצונים.

לקבלת הצעת מחיר ממומחה בדק בית מלאו פרטים או חייגו 03-6909485

סגירת תפריט
דילוג לתוכן